brak komentarzy

Wyjazd młodzieży do Zakopanego

    Z błogosławieństwa Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszego Atanazego Biskupa Łódzkiego i Poznańskiego w dniach 26 – 28 lutego 2021 roku odbył się wyjazd Bractwa Młodzieży Prawosławnej Diecezji Łódzko-Poznańskiej do Zakopanego.

    W spotkaniu udział wzięło około czterdziestu osób z Krakowa, Łodzi, Poznania oraz Radomia wraz z opiekunami duchowymi bractwa diecezjalnego ks. Jarosławem Antosiukiem, oraz ks. Adamem Weremijewiczem. Celem wyjazdu była integracja rozproszonej po całej diecezji młodzieży, nawiązywanie nowych znajomości i kontaktów, a także omówienie planów, pomysłów oraz inicjatyw na działalność bractwa w bieżącym roku.

    Piątek 26 lutego był dniem przeznaczonym na dojazd do Zakopanego, zakwaterowania się w hotelu oraz kolacji.

   Sobota 27 lutego rozpoczęła się wspólnym śniadaniem po którym odbyło się spotkanie podczas którego nakreślone zostały cele działalności Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Diecezji Łódzko-Poznańskiej, a także omówione zostały plany i inicjatywy na 2021 rok.
Po spotkaniu grupa wyruszyła na spacer zdobywając m.in. Zakopiańską Gubałówkę. Sobota była dniem podczas którego bractwowicze mieli okazję podziwiania pięknych widoków tatrzańskich gór, skosztowania góralskich przekąsek i gorących lokalnych napojów. Nie obyło się bez wspólnych zabaw na śniegu podczas zjeżdżania na nartach czy sankach. Następnie uczestnicy zjechali kolejką do centrum Zakopanego, odwiedzając przy tym najstarszą świątynię i cmentarz miasta.  Zwiedzając zimową stolicę Polski, jaką jest niewątpliwie Zakopane, nie można było ominąć głównej ulicy miasta – Krupówek.

Tuż po obiedzie grupa udała się na próbę chóru przed niedzielną Boską Liturgią. Kolejnym punktem dnia był quiz o tematyce związanej z prawosławiem. Podczas wspólnie spędzonego czasu pojawiło się wiele pytań i nurtujących młodzież zagadnień na które odpowiadali sprawujący opiekę nad bractwowiczami duchowni.

Sobotni wieczór był czasem wspólnej integracji podczas ogniska. Był to idealny moment do wspólnych rozmów, śpiewów i zabaw na świeżym powietrzu ogrzewając się co chwila przy cieple ogniska.

   Głównym punktem niedzieli spędzonej w Zakopanem była Boska Liturgia sprawowana przez ks. Adama Weremijewicza w Kapliczce na Jaszczurówce. Podczas nabożeństwa śpiewał chór młodzieży diecezji łódzko-poznańskiej. Tuż po obiedzie nastał moment pożegnań, po którym uczestnicy spotkania wrócili do swoich domów.

   Szczególne podziękowania należy złożyć Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszemu Atanazemu Biskupowi Łódzkiemu i Poznańskiemu za wsparcie inicjatywy, a także wszystkim, którzy przyczynili się do pomocy w realizacji wyjazdu m.in. dla ks. Jarosława Antosiuka, ks. Adama Weremijewicza i ks. Marcina Bielawskiego i także dla wszystkich uczestników wyjazdu.

Więcej zdjęć dostępnych w galerii.

 

tekst: Anastasiia Pavlenko

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.