brak komentarzy

Wielkie Święto Krakowskiej Cerkwi

W minioną sobotę, 28 sierpnia 2021 r. cały świat prawosławny obchodził jedno z dwunastu największych świąt – Zaśnięcie  Przenajświętszej Bogurodzicy. Dla naszej krakowskiej cerkwi jest to wyjątkowy dzień – Święto Parafialne (Prestolnyj Prazdnik). W przeddzień święta, jak co roku, zawitał do nas nasz Władyka Atanazy – biskup Łódzki i Poznański i odsłużył uroczyste nabożeństwo wieczorne.
Nazajutrz uroczysta Boska Liturgia rozpoczęła się spotkaniem biskupa tradycyjnym chlebem i solą przy melodyjnym śpiewie dwóch chórów. Ten drugi chór – to zespół dziecięcy, który wywarł na Władyce duże wrażenie, o czym on sam wspominał w późniejszym słowie.
Przy celebrowaniu Świętej Liturgii w ołtarzu oprócz gospodarzy ks. protojereja Jarosława Antosiuka – proboszcza krakowskiej parafii i  wikariusza ks. hieromnicha Aleksandra, Jego Ekscelencji asystowało w sumie 10 duchownych, wielce szanownych gości, którzy przybyli z  różnych zakątków Polski by wspólnie uczcić ten Wielki Dzień:
– ks. mitrat Walerian Antosiuk, parafia św. Eliasza, Białystok Dolidy;
– ks. mitrat Eustachy Strach, proboszcz parafii w Kędzierzynie Koźle;
– ks. mitrat Adam Siemieniuk, proboszcz parafii Hagia Sophia w Warszawie;
– ks. protojerej  Savvas (Jarosław) Syczewski, kapelan społeczności greckiej w Polsce;
– ks. Aleksy Lisenkov z Grudziądza;
– ks. Marcin Bielawski, proboszcz parafii w Częstochowie
– ks. diakon Andrzej Ważowski z Kędzierzyna Koźle
– ks. diakon Aleksander Żytnik z Łodzi.
Po przeczytaniu Ewangelii z pouczającym słowem do wiernych wyszedł ojciec Adam z Warszawy, który w ciekawy sposób skomentował kilka cytatów z Pisma Świętego i zauważył, że Święto Zaśnięcia Bogurodzicy jest dla Prawosławnych jak druga Pascha.
Na zakończenie nabożeństwa Jego Ekscelencja, Biskup Atanazy skierował do parafian słowa pozdrowienia. Raz jeszcze wytłumaczył powagę i znaczenie Święta Zaśnięcia Bogurodzicy, oraz podziękował wszystkim uczestniczącym w Św. Liturgii księżom, chórzystom i licznie zgromadzonym wiernym. Szczególną uwagę zwrócił na ten fakt, iż niemal wszyscy obecni tego dnia przystąpili do Sakramentów Spowiedzi i Eucharystii, w ten sposób okazując swoją miłość do Kościoła, do Chrystusa i do Przenajświętszej Bogurodzicy.
Po zakończeniu nabożeństwa wszyscy zgromadzeni zostali zaproszeni na wspólny piknik, więc nikt nie pozostał głodny, tak cieleśnie, jak duchowo.

Ks. hieromnich Aleksander (Mokriszczew)

 

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.