brak komentarzy

Święto Uspienija w naszej parafii

W wigilię święta sprawowane było nabożeństwo całonocnego czuwania w trakcie którego na środek cerkwi wyniesiony został całun przedstawiający Zaśnięcie Matki Bożej.  W sam dzień święta tuż przed Boską Liturgią miało miejsce małe poświęcenie wody, które sprawował proboszcz Parafii Prawosławnej
w Kędzierzynie-Koźlu i Opolu – ks. mitrat Eustachy Strach.

Tuż przed godziną 10:00 w progu krakowskiej świątyni Ordynariusza Diecezji Łódzko-Poznańskiej, Jego Ekscelencję Najprzewielebniejszego Atanazego witała Rada Parafialna oraz proboszcz ks. Jarosław Antosiuk. Po odczytaniu świątecznej Ewangelii ze słowem do wiernych zwrócił się dziekan ks. Mirosław Drabiuk. Kapłan zwrócił szczególną uwagę na rolę Bogarodzicy w życiu prawosławnego chrześcijanina opierając się na tekście kondakionu święta.

Na koniec nabożeństwa biskup Atanazy zwrócił się ze słowami podziękowań do krakowskiego proboszcza ks. Jarosława Antosiuka za uroczyste przygotowanie święta parafialnego oraz wikariusza ks. Marcina Bielawskiego, który w tym dniu obchodził pierwszą rocznicę święceń kapłańskich. Władyka podziękował za obecność przybyłym duchownym z Częstochowy, Białegostoku, Łodzi, Kędzierzyna Koźla oraz Piotrkowa Trybunalskiego.

Po Liturgii Świętej wszyscy zebrani przenieśli się do sal parafialnych aby tam wspólnie kontynuować święto przy zorganizowanym przez parafian obiedzie.

tekst: Michał Kuryło

za: www.diecezjalp.cerkiew.pl

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.