Chrzest (poprzez zanurzenie) i bierzmowanie może być sprawowany każdego dnia tygodnia, ale nie może kolidować z godzinami nabożeństw. Datę chrztu należy uzgodnić osobiście lub telefonicznie z proboszczem parafii (+48 12 422 – 72-77).
Chrzest dziecka wymaga obecności rodziców chrzestnych – tradycyjnie dwóch, różnej płci. W niektórych sytuacjach może być to jedna osoba. Chrzest, to ponowne narodziny (J 3,5). Chrzestni rodzice to osoby, które odpowiadają przed Bogiem za swoje duchowe dziecko. Z tego powodu wybór chrzestnych powinien być dokonany z namysłem. Przynajmniej jedno z dwojga rodziców chrzestnych powinno być wyznania prawosławnego (istnieje praktyka: chrzczony chłopiec – chrzestny prawosławny, chrzczona dziewczynka – chrzestna prawosławna).
Chrzest to ponowne narodziny i obmycie z grzechów – czego symbolem jest biała szata. Potrzebna zatem jest biała, nowa, nienoszona bawełniana koszulka lub sukienka, która będzie tą symboliczną szatą – pierwszym ubraniem dziecka po chrzcie. Dodatkowo – duży, biały ręcznik, którym wytrzemy dziecko po wyjęciu z wody i krzyżyk na łańcuszku lub nitce– który po chrzcie zostanie na dziecko nałożony.
Należy zapoznać się z przebiegiem chrztu – tekst w j. polskim można pobrać z ze strony http://liturgia.cerkiew.pl/docs.php?id=30. Chrzestni powinni nauczyć się Symbolu Wiary, aby w trakcie chrztu, w imieniu dziecka w odpowiednim momencie móc je wypowiedzieć. W trakcie obrzędu nad katechumenem (pierwsza część chrztu) między duchownym a rodzicami chrzestnymi prowadzony jest „dialog” (dotyczący wyrzeczenia się szatana i zawierzenia Chrystusowi) – należy się zapoznać z jego przebiegiem i nauczyć się odpowiedzi (w tekście chrztu).
W obrzędzie chrztu znajduje się również Sakrament Bierzmowania. Sakrament bierzmowania oznacza udzielenie darów Ducha Świętego poprzez namaszczenie poszczególnych części ciała św. Mirrem – czoła, oczu, uszu, ust, piersi, dłoni i stóp.
Dziecko źle znosi chrzest, kiedy jest głodne. Prosimy o nakarmienie dziecka przed chrztem, można to zrobić również w pomieszczeniu obok kaplicy, tuż przed rozpoczęciem uroczystości. Gdyby dziecko mocno płakało, a rodzice chrzestni nie radzili sobie z jego uspokojeniem, mama może je wziąć na chwilę – nie ma zakazu zbliżania się matki do dziecka – oczywiście pod warunkiem, że nie jest to kluczowy moment sakramentu. Woda w chrzcielnicy jest ciepła.
W skrócie:
— formalności: wizyta w kancelarii parafialnej celem uzgodnienia terminu chrztu.
— na chrzest przynosimy: krzyżyk, białą koszulkę lub sukienkę, ręcznik i świece dla Chrzestnych rodziców.