Z błogosławieństwa Jego Ekscelencji, Najprzewielebniejszego Atanazego, Biskupa Łódzkiego i Poznańskiego, Parafia Prawosławna w Krakowie organizuje w dniach od 29 października do 5 listopada kameralną pielgrzymkę (max 19 osób) do świętych miejsc w Gruzji. W trakcie pielgrzymki odwiedzimy największe świątynie Iberii: Tblisi, Mccheta, Vardzia, Bodbe itd. Weźmiemy udział w uroczystościach poświęconych św. archimandrycie Gabrielowi Urgebadze. Wylot z lotniska Katowice-Pyrzowice do Kutaisi. Parafia zapewnia opiekę duchownego z Polski i na miejscu przewodnika. W Gruzji stroną przyjmującą będzie doświadczone i posiadające Błogosławieństwo Patriarchy Gruzji — Eliasza II, Biuro Pielgrzymkowe. Wyżywienie 3 razy dziennie. Noclegi w Hotelu** Arka Noego w pokojach dwuosobowych.
Koszt uczestnictwa 550$ + bilety lotnicze.
Organizator zapewnia w cenie: Transport na terenie Gruzji, wyżywienie i noclegi, opiekę duchowną i przewodnika, ubezpieczenie NNW. Uczestnicy we własnym zakresie organizują dojazd do lotniska w Katowicach oraz zakup biletów lotniczych.
Szczegółowe informacje; ks. Jarosław Antosiuk 504 – 244-284; krakowcerkiew@gmail.com
Program Gruzja 29.10 – 5.11.2024
1 dzień (wtorek) 29.10.2024 przylot z Katowic do Kutaisi 12.55
Spotkanie na lotnisku. Obiad. Sobór w Kutaisi. Transfer do Tbilisi. Zakwaterowanie i Kolacja
2 dzień (środa) 30.10.2024 Wardzia
- 7.00 śniadanie.
- 08.00 wyjazd na zachód od Tbilisi do Wardzia — skalnego kompleksu monasterskiego z XII-XIII wieku. Obiad. W drodze powrotnej zwiedzanie Safarskiego Monasteru lub Monasteru św. Serafima Sarowskiego, który znajduje się ok. 30 kilometrów od Borżomi. Powrót do Tbilisi. Kolacja. Wolny czas
3 dzień (czwartek) 31.10.2024 Alaverdi
- 9.00 śniadanie
- 10.00 wyjazd do wschodniej Gruzji – środkowa Kachetia. Zwiedzanie Soboru Ahali Shuamta z XVI w i Monasteru Dzweli Shuamta z V‑VI w., na ścianach któ®ego zachowały się inskrypcje w starogruzińskim alfabecie Asomtawruli. Sobór Alawerdi. Obiad w regionalnej restauracji. Zwiedzanie Gremi, średniowiecznej stolicy Kachetii. Cud średniowiecznej architektury –Cerkiew św. Archanioła. Nekresi. Jedna z najstarszych cerkwi Gruzji, unikalna bazylika z IV wieku, monaster założony przez Asyryjskiego Ojca Abibosa w VI wieku. Powrót do Tbilisi. Kolacja. Cas wolny.
4 dzień (piątek) 1.11.2024 Bodbe
- 9.00 śniadanie.
- 10.00 wyjazd do Sagaredżo, gdzie znajduje się Sobór Ninocminda z 575 roku, najstarszy zachowany zabytek architektury chrześcijańskiej. Obecnie żeński monaster.
- Obiad w regionalnej restauracji.
- Żeński Monaster w Bodbe, gdzie znajduje się grobowiec św, równej apostołom Niny. Kąpiel w źródle. Monaster Chirsa, założony przez Asyryjskiego Ojca Stefana w VI wieku.
- powrót do Tbilisi. Kolacja. Czas wolny.
5 dzień (sobota) 2.11.2024 Mccheta
Bez śniadania jedziemy do Mcchety i uczestniczymy Uroczystościach Liturgicznych poświęconych św. Gabrielowi Urgebadze. Monaster św. Niny zbudowany w IV wieku przez króla Miriana na miejscu gdzie nauczała św. Nina. W monasterze znajdują się relikwie św. Króla Miriana i królowej Miny oraz św. Gabriela Urgebadze. Po Św. Liturgii obiad. Zwiedzanie Mcchety z jej świątyniami. Monaster Dżwari z VI w. Mccheta to miejsce gdzie przechowywany Hiton Chrystusa, dlatego jest nazywany drugim Jeruzalem. Monaster Szio Mgwimskiego.
Powrót do Tbilisi. Kolacja i czas wolny.
Powrót do Tbilisi. Kolacja. Opcjonalna wizyta w łaźniach siarkowych /za dodatkową opłatą/.
6 dzień (niedziela) 3.11.2024 Tbilisi
Nabożeństwo w katedrze Sameba lub Aleksandra Newskiego. Obiad. Zwiedzanie stolicy Gruzji, Tbilisi – założonej w V w. n.e. przez Wachtanga Gorgasali, króla Iberii. Tbilisi to najważniejszy ośrodek przemysłowy, społeczny i kulturalny Gruzji. Oprócz cerkwi przewodnik poprowadzi nas wąskimi uliczkami starego miasta, po zwiedzeniu których wyjdziemy na malowniczy brzeg rzeki Kura do rezydencji Katolikosa i Patriarchy całej Gruzji Eliasza II. Odwiedzimy również: wystawę z pamiątkami, Anchiskhati (VI w.) Cerkiew Narodzenia Najświętszej Marii Panny, Metekhi (XII w.) (miejsce pochówku pierwszej gruzińskiej męczennicy –królowej Szuszanik (V w.), Narikala – kompleks twierdzy różnych epok na górze Mtatsminda w Starym Tbilisi, Sioni to nazwa nadana głównej świątyni Tbilisi ku czci Góry Syjon, konsekrowanej w imię Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny, przed budową katedry Cminda Sameba (2004) mieściła się tu siedziba gruzińskiego katolikosa. Główną świątynią katedry jest krzyż św. Niny Oświecicielki, utkany z winorośli pokryty włosami św. Niny. Święta Góra Mtatsminda. Kościół Mama-Daviti (w miejscu, gdzie w VI w. stała cela i kaplica Dawida z Garedżi – jednego z trzynastu ojców syryjskich, którzy przybyli do Gruzji, aby szerzyć chrześcijaństwo. Cerkiew Kwaszweti, Cerkiew św. Jerzego – cerkiew prawosławna w centrum Tbilisi, położona naprzeciwko gmachu parlamentu Gruzji przy Alei Rustawelego. Według legendy kobieta, która zwątpiła i oczerniła mnicha ojca Dawida /Mama Daviti/, została ukarana urodzeniem kamienia, co w tłumaczeniu oznacza — kvaschwa.
Wizyta w Cerkwi Prawosławnej św. Aleksandra Newskiego. Na dziedzińcu cerkwi znajduje się grób Archimandrydy Witalija, słynącego ze swoich cudownych czynów, metropolity Zinowija (na świecie – Zachariasza) – biskupa Gruzińskiej Cerkwi Prawosławnej, który do końca życia mieszkał w celi przy kościele Aleksandra Newskiego. W celi do 2012 roku mieszkał archimandryta Georgy (w świecie Iwan Andriejewicz Bublichenko), kochany i szanowany przez swoją trzodę. Z błogosłwieństwa Archim. Georgija zaczęto wydawać codziennie po nabożeństwie na terenie kościoła posiłki, dla wszystkich potrzebujących. W katedrze nabożeństwa odprawia archimandryta Rafaił (Karelin), znany ze swoich badań nad historią religii. Wśród duchowych dzieci biskupa Zinowego był przyszły patriarcha Eliasz II, głowa Kościoła gruzińskiego i „ojciec narodu”.
Obiad odbędzie się w regionalnej restauracji — Degustacja wszystkich rodzajów chaczapuri z degustacją czerwonego wina. Dalej Cminda Sameba — Katedra Świętej Trójcy w Tbilisi — główna katedra Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego znajduje się w Tbilisi, na wzgórzu Św. Ilya (lewy brzeg Kury). W katedrze znajduje się 13 ołtarzy; dolny kościół poświęcony jest Zwiastowaniu Najświętszej Maryi Panny; znajduje się osobna dzwonnica. Wysokość górnego kościoła wynosi 105,5 m. W katedrze znajduje się katedra Jego Świątobliwości Katolikosa – Patriarchy całej Gruzji, Arcybiskupa Mcchety i Tbilisi – Zwierzchnika Kościoła Gruzińskiego Eliasza II.
Powrót do hotelu. Kolacja. Czas wolny.
7 dzień (poniedziałek) 4.11.2024 Monaster św. Dawida Garedżi
Śniadanie o 9:00. Wyjazd o godzinie 10.00. na zachód od Tbilisi. Wizyta w klasztorze św. Dawida z Garedżi.
Obiad. Powrót do hotelu w Tbilisi. Kolacja. Czas wolny.
8 dzień 5.11.2024 wylot z Kutaisi o 13.30 i powrót do Katowic
8.00 śniadanie i transfer na lotnisko w Kutaisi
Cena zawiera:
- Wyżywienie 3xdziennie
- Noclegi w Hotelu** Arka Nowego
- Opiekę duchowną i przewodnika
- Ubezpieczenie NNW
- Transfer w Gruzji
Dodatkowo płatne:
- Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów.
- Bilety lotnicze – zakup we własnym zakresie
- Transfer na lotnisko w Katowicach – Pyrzowice