brak komentarzy

Zbudujmy cerkiew! – a r c h i – warsztaty dla dzieci

Otwarte warsztaty architektoniczne dla dzieci towarzyszą wystawie ‚PIĘKNO OCALONE – dziecięca cerkiew dla Bogdana Martyniuka’, która stanęła na początku września w podziemiach Krakowskiej Parafii Prawosławnej. Do ‚cerkwi’ – instalacji z dziecięcych prac inspirowanych sztuką prawosławną można wejść codziennie w godzinach otwarcia świątyni (pn-pt 10-18, sb-nd 10-17). Podczas warsztatów spróbujemy przekształcić język obrazu – jego barw i form – w przestrzenny język budowli sakralnej. Powstałe prace dopełnią ‚dziecięcą cerkiew’ na finisażu wystawy w nd 29. września br o godz. 18.

Serdecznie zapraszamy!

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona – o udziale decydować będzie kolejność zgłoszeń poprzez stronę hurraarchitektura.com lub facebook.com/hurraarchitektura/

O wystawie:

Rok temu odszedł Bogdan Martyniuk – lekarz i społecznik, przez kilkadziesiąt lat czynnie zaangażowany w ratowanie zabytków sztuki cerkiewnej i ludzkich serc; Nauczyciel i Przyjaciel.

Po Jego odejściu tymczasowo dostałam w spadku kilkaset nagrodzonych obrazów i grafik z 15 lat konkursów plastycznych dla dzieci i młodzieży, w których sama brałam udział jako nastolatka. Prace powstawały podczas letnich plenerów malarskich na południowo-wschodnich rubieżach Polski (m.in. w Beskidzie Niskim, Bieszczadach, na Roztoczu i Podlasiu), gdzie odkrywaliśmy zabytki sztuki cerkiewnej, doskonale wpisane w otaczający krajobraz. Bogdan poświęcił większość życia na ich ocalanie. I otwieranie młodych wrażliwych oczu i serc na Piękno, Dobro i Prawdę. Po rozwiązaniu Społecznej Komisji Opieki nad Zabytkami Sztuki Cerkiewnej, którą powołał i z którą poległ, plenerowe prace przeleżały 20 lat w czarnych teczkach w Jego warszawskim mieszkaniu. Po Jego śmierci poproszono mnie o wyselekcjonowanie tych, które poza wartością sentymentalną mają na tyle duży walor artystyczny, by pójść na aukcję, z której środki przeznaczone być miały – w imieniu Bogdana – na odbudowanie kapliczki w Buczynie k. Werchraty.

Kiedy wydobywałam dziecięce prace z czeluści zapomnienia – kolejno – jedna po drugiej – ożywały. I poruszały głęboko, przywołując wspomnienia miejsc, które ukształtowały moją wrażliwość. Widziałam, że ocalę je w s z y s t k i e. I to nie tylko z uwagi na wartość artystyczną każdej z nich, ale i ogromną siłę ich wspólnego oddziaływania.

Długo zastanawiałam się jak pokazać je światu. Aż wymyśliłam, by z tych wszystkich prac – ocalonych, opisanych, oprawionych – zbudować Bogdanowi… c e r k i e w. Cerkiew – instalację z dziecięcych obrazów. Nasz hołd za to, co zrobił – dla zabytków i ludzi. Instalacja, do której można wejść a obrazy (ikony) są zwrócone do wewnątrz powstała na początku września w krakowskiej Cerkwi Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny.

O warsztatach h u r r a ! ARCHITEKTURA:

Dzieci mają naturalną potrzebę budowania, kreowania swoich światów. Zajęcia projektowe h u r r a ! ARCHITEKTURA rozbudzają ciekawość świata i zachęcają do samodzielnych obserwacji. Przy użyciu najprostszych materiałów i technik (stawiamy na wieloaspektowy recycling!) zachęcamy młodych budowniczych do odkrywczych, nieszablonowych rozwiązań, ucząc jednocześnie odpowiedzialności za korzystanie z wszelkich zasobów. Budowanie trójwymiarowych modeli rozwija wyobraźnię, zdolności manualne i kreatywność. Wspólny proces projektowy doskonali umiejętności pracy w grupie: komunikacji, wyrażania opinii, prezentacji. Poprzez zabawę dzieci zdobywają podstawową wiedzę z zakresu architektury oraz pokrewnych jej dziedzin; uczą się czym jest kontekst, troska o zastane wartości, dialog z otoczeniem. Zajęcia kompleksowo stymulują rozwój dzieci i młodzieży, otwierają na świat, uczą dialogu, pomagają młodym ludziom w budowaniu świadomości własnej sprawczości.

Anna Szafrańska

na podstawie: https://www.facebook.com/events/1248852565286514/?notif_t=event_calendar_create&notif_id=1568921544283026

Zostaw komentarz

Musisz być $ slogged w$ S , aby dodać komentarz.