brak komentarzy

XI rocznica śmierci ks. Witolda Maksymowicza

30 kwietnia 2022 roku przypada kolejna – XI rocznica śmierci wieloletniego proboszcza i dziekana krakowskiego – ks. Witolda (Witalija) Maksymowicza. W sobotę modlitwy w intencji ks. Witolda będą wznoszone w krakowskiej cerkwi (Św. Liturgia rozpoczyna się o godz. 9.00), a w niedzielę 1 maja przy jego grobie na Cmentarzu na Salwatorze o godz. 14.00.

Wieczna pamięć Ojcze Witoldzie!

* Witold Maksymowicz (ur. 12 marca 1931 we Włodawie, zm. 30 kwietnia 2011 w Krakowie). Pochodził z rodziny duchownego prawosławnego. Rodzice: ojciec – ks. Michał Maksymowicz i matka – Antonina Maksymowicz zostali zamordowani na plebanii na Wołyniu strzałami w tył głowy w 1944. Po ich śmierci wychowaniem Witolda zajęli się jego siostra i szwagier – Julia i ks. Eugeniusz Lachoccy. Z nimi przybył do Krakowa, gdzie ks. Eugeniusz Lachocki był proboszczem krakowskiej parafii w latach 1962–1985. W Krakowie Witold Maksymowicz ukończył szkołę podstawową, średnią oraz studia na Akademii Górniczo–Hutniczej z tytułem inżyniera elektryka. W wyuczonym zawodzie pracował w Hucie im. Lenina w Krakowie i Hucie Katowice.
W. Maksymowicz był związany z życiem krakowskiej parafii prawosławnej – śpiewał w chórze, czytał podczas nabożeństw. Postanowił wstąpić na drogę kapłańską i poprosił o święcenia diakonatu, chcąc jako diakon pomagać ks. Eugeniuszowi w sprawowaniu nabożeństw. Po ukończeniu seminarium duchownego w Warszawie, 20 lipca 1983 otrzymał z rąk biskupa łódzkiego i poznańskiego Szymona święcenia diakonatu. W 1985 zmarł ks. Eugeniusz Lachocki i 12 maja tegoż roku ks. Witold przyjął z rąk biskupa wrocławskiego i szczecińskiego Jeremiasza święcenia prezbiteratu. 18 lipca został p.o. proboszcza, a następnie (2 grudnia 1985) proboszczem parafii w Krakowie, zaś 5 listopada 1986 również dziekanem dekanatu krakowskiego. Ks. Witold Maksymowicz pełnił te funkcje do 31 sierpnia 2004. Za pracę dla dobra Cerkwi Prawosławnej był wielokrotnie nagradzany m.in.: w 1990 został protojerejem (godność kanonika); krzyż z ozdobami otrzymał 18 marca 2004; Order św. Marii Magdaleny – 31 sierpnia 2004. W latach 1992–2000 był pełnił funkcję wiceprezesa Krakowskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej. Witold Maksymowicz był żonaty z Walentyną Maksymowicz z domu Parfieńczyk, która zmarła kilka lat przed jego śmiercią. Miał dwójkę dzieci: syna Aleksandra i córkę Katarzynę.
Ks. Witold Maksymowicz zmarł 30 kwietnia 2011 w Krakowie. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 4 maja 2011 w cerkwi prawosławnej w Krakowie, pod przewodnictwem Dziekana Krakowskiego ks. Mitrata Sergiusza Dziewiatowskiego. Ks. Maksymowicz został pochowany na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie.
Za [https://pl.wikipedia.org/wiki/Witold_Maksymowicz]

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.