brak komentarzy

Epifania w krakowskiej parafii

Na pamiątkę Chrztu Pańskiego w Rzece Jordan, w celu podkreślenia tego wydarzenia, Kosciół prawosławny 19 stycznia świętuje Epifanię – Objawienie Boże – Chrzest Pański.

Można powiedzieć, że tak jak w przededniu Męki, sam Pan Jezus kazał apostołowi Piotrowi pozwolić umyć sobie nogi (J 13, 6-9), tak teraz prosi o Chrzest proroka Jana. Takim postepowaniem Chrystus dał do zrozumienia, że przyszedł na świat nie tylko po to, aby Swoim Wcieleniem wypełniać nakazy Prawa lecz przede wszystkim po to, aby przynieść nową, doskonalszą prawdę: prawdę pokory, dobrowolnej ofiary i miłosierdzia. Jan Chrzciciel podporzadkowując się nakazowi Zbawiciela stał się narzędziem tego aktu, który zapoczątkował Nowy Testament.

Święty Jan Złotousty o tym wydarzeniu napisał nastepująco: „Pragnę umiłowani, świętować i radować się, bo święty jest ten dzień oświecenia… Utwierdza on Betlejemską grotę, gdzie prastary wiekiem w postaci dzieciątka leżał w żłóbku u piersi Matki; On też otwiera jordańskie strumienie, gdzie tenże – nie mający początku, przyjmuje chrzest wraz z grzesznikami, ofiarowując światu Swym Najczystszym Ciałem odpuszczenie grzechów… Ten, Który wyszedł z łona Przeczystej Dziewicy, ukazał się dla dzieci jako dziecko, dla Matki jako syn, dla Magów jako król, dla pastuszków jako Dobry Pasterz, Który, według Pisma Świętego oddaje duszę Swoją za owce (J 10, 11)”.

Tak też liczni wierni krakowskiej parafii z radością świętowali Chrzest Pański. Poświęcając swój czas, ofiarując siebie – przyszli na nabożeństwo, aby wspólnie pomodlić się, przystapić do sakramentów i napić się poświęconej wody.

Po Boskiej Liturgii ks. Proboszcz poświęcił wodę w Zalewie Bagry. Szczególne podziękowania dla krakowskiego Klubu Morsów „Kaloryfer” za pomoc i wsparcie inicjatywy święcenia wody nad zalewem.

zdjęcia: ks. Marcin Bielawski, Ewa Petruk, Andrzej Połosenko

 

Zostaw komentarz

Musisz być $ slogged w$ S , aby dodać komentarz.